Portekiz Golden Visa’ya Başvuran Brezilyalı Yatırımcıların Sayısında Artış Görülüyor

 On binlerce Brezilyalı, son birkaç yılda Portekiz’e yerleşti. Bu akışın arkasındaki sebep sadece her iki ülkenin de ortak bir geçmişinin olması ve aynı dilde konuşmaları ile açıklanması zor görünüyor. Keza, Portekizce konuşan başka ülkeler de mevcut. Gelin beraber Brezilyalıların Portekiz’e akın etme sebeplerini öğrenelim.

2016’dan İtibaren Brezilyalılar Portekiz Golden Visa Programıyla İlgilenmeye Başladılar

Portekiz’de yaşamak isteyen Brezilyalılar her zaman vardı, ancak bu rakamlar 2016’dan sonra çarpıcı bir şekilde arttı. 2016 yılında, Portekiz Golden Visa Programına başvuran Brezilyalı yatırımcıların sayısı %117 arttı. 2015 yılında başvuru sayısı sadece 44 kişiyken, 2016 yılında bu rakam 119’a ulaştı. Daha sonra 2017’de ise 191 Brezilyalı yatırımcı Portekiz Golden Visa programına başvurdu.

Bu artış 2018’de 180’den daha az olan bir rakama ulaştı, ancak profesyoneller 2019’da toplamda Brezilya’dan yaklaşık 155 Golden Visa başvuru gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Brezilyalıların Siyaseti ve Ekonomisi Vatandaşlarını Portekiz’e İtiyor

Brezilya, halihazırda politik olarak stabil dönemden geçmiyor. Son zamanlarda Jair Bolsonaro’nun seçimi, Donald Trump’ın tutumu gibi, pek çok gelişme toplumun kendi içerisinde ve iç ekonomisinde yaşadığı bazı sorunlarla yüzleşmesine yol açtı. Brezilyalıların emeklilik yaşını 50’li yılların ortasından 60’lı yılların ortalarına kadar çıkartma planları ülkenin ekonomisini canlandıracak olsa da, bu durum Brezilya işçi sınıfı tarafından pek hoş karşılanmıyor. Emekliliğin avantajlarından daha erken yararlanmak isteyen Brezilyalılar yeni başkanlarının aldığı ekonomik kararlardan uzak durabilecekleri başka ülkeler arıyorlar.

Portekiz, Yabancı Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Olmaya Devam Ediyor

Tabii ki, Brezilyalılar yatırım yapacak başka pek çok ülke bulabilirlerdi ama Portekiz Golden Visa dünya genelinde bir çok yatırımcı gibi Brezilyalıları da eşsiz avantajlarından dolayı kendine çekiyor. Brezilya ve Portekiz’in paylaştığı ortak kültürün payı burada elbette ki çok büyük oluyor. Portekiz hükümetinin ikamet iznini alanlara sağladığı vergi bir başka büyük sebep olarak sıralanabilir. Belki de daha önemlisi, Portekiz, dünyadaki en güvenli ülkelerden biri olmaya devam ettiği için evde yaşadıkları birçok suç eyleminden uzakta, Brezilyalılara güvenli bir liman sunmaktadır. Bunlar ve daha fazlası, Brezilyalıların artan sayılarla İberya tarafındaki küçük ülkeye akın etmelerine neden oluyor.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *