Portekiz Golden Visa’ya Başvuran Brezilyalı Yatırımcıların Sayısında Artış Görülüyor

On binlerce Brezilyalı, son birkaç yılda Portekiz’e yerleşti. Bu akışın arkasındaki sebepleri sadece her iki ülkenin de ortak bir geçmişinin olması ve aynı dilde konuşmaları ile açıklamak yetersiz kalacaktır. Keza, Portekizce konuşan başka ülkeler de mevcut. Gelin beraber Brezilyalıların Portekiz’e akın etme sebeplerini öğrenelim.

2016’dan İtibaren Brezilyalılar Portekiz Golden Visa Programıyla İlgilenmeye Başladılar

Portekiz’de yaşamak isteyen Brezilyalılar her zaman vardı, ancak bu rakamlar 2016’dan sonra çarpıcı bir şekilde arttı. 2016 yılında, Portekiz Golden Visa Programına başvuran Brezilyalı yatırımcıların sayısı %117 arttı. 2015 yılında başvuru sayısı sadece 44 kişiyken, 2016 yılında bu rakam 119’a ulaştı. Daha sonra 2017’de ise 191 Brezilyalı yatırımcı Portekiz Golden Visa programına başvurdu.

Bu artış 2018’de 180’e yakın bir rakama ulaştı, profesyoneller 2019’da toplamda Brezilya’dan yaklaşık 155 Golden Visa başvuru gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Brezilyalıların Siyaseti ve Ekonomisi Vatandaşlarını Portekiz’e İtiyor

Brezilya, halihazırda politik olarak stabil bir dönemden geçmiyor. Son zamanlarda Jair Bolsonaro’nun seçimi, Donald Trump’ın tutumu gibi, pek çok gelişme toplumun kendi içerisinde ve iç ekonomisinde yaşadığı bazı sorunlarla yüzleşmesine yol açtı. Brezilyalıların emeklilik yaşını 50’li yaşların ortasından 60’lı yaşların ortalarına kadar çıkartma planları ülkenin ekonomisini canlandıracak olsa da, bu durum Brezilya işçi sınıfı tarafından pek hoş karşılanmıyor. Emekliliğin avantajlarından daha erken yararlanmak isteyen Brezilyalılar yeni başkanlarının aldığı ekonomik kararlardan uzak durabilecekleri başka ülkeler arıyor.

Portekiz, Yabancı Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Olmaya Devam Ediyor

Tabii ki, Brezilyalılar yatırım yapacak başka pek çok ülke bulabilirlerdi ama Portekiz Golden Visa dünya genelinde bir çok yatırımcı gibi Brezilyalıları da eşsiz avantajlarından dolayı kendine çekiyor. Brezilya ve Portekiz’in paylaştığı ortak kültürün payı burada elbette ki çok büyük. Portekiz hükümetinin ikamet iznin yanında sağladığı vergi avantajları bir başka büyük sebep olarak sıralanabilir. Belki de daha önemlisi, Portekiz, dünyadaki en güvenli ülkelerden biri olmaya devam ettiği için kendi ülkelerinde yaşadıkları birçok suç eyleminden uzakta, Brezilyalılara güvenli bir liman sunmaktadır. Bunlar ve daha fazlası, Brezilyalıların artan sayılarla İberya tarafındaki küçük ülkeye akın etmelerine neden oluyor.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *