Portekiz’de Yaşayan Yabancı Nufüs Golden Visa Programıyla Artış Gösteriyor

Portekiz Yabancılar ve Sınırlar Servisi (SEF), 1976’daki kuruluşundan bu yana, 2018 yılında Portekiz’de yaşayan yabancı nüfusun en üst seviyeye ulaştığını açıkladı. Portekiz Golden Visa Programı, AB’ye üye olmayan vatandaşların Portekiz’de yatırım yoluyla oturma izni almalarını sağlar. Portekiz Golden Visa, şu ana kadar 6500’den fazla oturma izni yayınladı. Portekiz’e yapılan toplam yatırım 4.000.000.000 Euro’ya ulaştı.

En İyi Yatırımcı Programı: Portekiz Golden Visa

Küresel İkamet ve Vatandaşlık Programları 2017-2018 raporuna göre, Portekiz’in Golden Visa Programı en iyi yatırım yoluyla oturma izni programıdır. Portekiz üst üste üç yıl, dünya genelinde yatırım yoluyla oturma izni programları içerisinde en iyi yatırım programı seçildi. Raporda on gösterge kullanılmaktadır: vatandaşlık gereklilikleri, uyumluluk, finansal gereklilikler, işlem süresi ve kalitesi, yaşam kalitesi, itibar, vergilendirme, vatandaşlığa geçme süresi, toplam maliyet ve vizesiz erişim. Tüm bu göstergelere göre, Portekiz’in programı 100 üzerinden 79 puan aldı.

Yabancı Yatırımcıların Tercihi Portekiz Olmaya Devam Edecek

SEF’in 43. yıldönümünde yayınlanan 2018 Göçmenlik, Sınırlar ve Sığınma Raporu (RIFA), Portekiz’de ikamet eden yabancı sayısının da art arda üçüncü yıl yükseldiğini gösterdi. Portekiz’deki yabancı nüfus hala artış eğilimde görünüyor. Bu trend 2016 yılında başlamıştı.

Programın Gereklilikleri Nelerdir?

Portekiz Golden Visa Programına en az 280.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırımı gerçekleştirerek başvurulabilir. Başvuru sahipleri, aile fertlerini de programa dahil edebilirken, zorunlu oturum şartını da tamamlaması beklenir. Yatırımcıların Portekiz’de yılda en az yedi gün ikamet etmeleri beklenir. Portekiz oturma izni birinci, üçüncü ve beşinci yılların sonunda yenilenmelidir ve her yenileme sürecinde gerekli belgeler eksiksiz teslim edilmelidir. Yatırımcı beşinci yılın sonunda geçici oturma iznini kalıcı oturma iznine çevirebilir. Beşinci yılın sonunda gerekli şartları sağlayan adaylar Portekiz vatandaşlığına başvuruda bulunabilir.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *