Portekiz’de Yaşayan Yabancı Nufüs Golden Visa Programıyla Artış Gösteriyor

Portekiz Yabancılar ve Sınırlar Servisi (SEF), 1976’daki kuruluşundan bu yana, 2018’de Portekiz’de yaşayan en fazla yabancı sayısının en üst seviyeye ulaştığını açıkladı. Portekiz Golden Visa Programı, AB’ye üye olmayan vatandaşların Portekiz’de yatırım yoluyla oturma izni almalarını sağlar. Portekiz Golden Visa, şu ana kadar 6500’den fazla oturma izni yayınladı. Portekiz’e yapılan toplam yatırım 4.000.000.000 Euro’ya ulaşmıştı.

En İyi Yatırımcı Programı: Portekiz Golden Visa

Küresel İkamet ve Vatandaşlık Programları 2017-2018 raporuna göre, Portekiz’in Golden Visa Programı en iyi yatırım yoluyla oturma izni programıdır. Portekiz’in üst üste üç yıl olmak üzere dünya genelinde yatırım yoluyla oturma izni programları içerisinde en iyi yatırım programı seçildi. Raporda on gösterge kullanılmaktadır: vatandaşlık gereklilikleri, uyumluluk, finansal gereklilikler, işlem süresi ve işlem kalitesi, yaşam kalitesi, itibar, vergilendirme, vatandaşlığa geçme süresi, toplam maliyet ve vizesiz erişim. Tüm bu göstergelere göre, Portekiz’in programı 100 üzerinden 79 puan aldı.

Yabancı Yatırımcıların Tercihi Portekiz Olmaya Devam Edecek

Yabancılar ve Sınırlar Servisi’nin (SEF) 43. yıldönümünde yayınlanan 2018 Göçmenlik, Sınırlar ve Sığınma Raporu (RIFA), Portekiz’de ikamet eden yabancıların sayısının da art arda üçüncü yıl yükseldiğini gösterdi. Portekiz’deki yabancı nüfus halen artış eğilimde görünüyor. Trend 2016 yılında başlamıştı.

Programın Gereklilikleri Nelerdir?

Portekiz Golden Visa Programına en az 500.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırımı gerçekleştirerek başvurulabilir. Başvuru sahipleri, aile fertlerini de programa dahil edebilirken, zorunlu oturum şartını da tamamlaması beklenir. Yatırımcıların Portekiz’de yılda en az yedi gün ikamet etmeleri beklenir. Portekiz oturma izni birinci, üçüncü ve beşinci yılların sonunda yenilenmelidir ve her yenileme sürecinde gerekli belgeler eksiksiz teslim edilmelidir. Yatırımcı beşinci yılın sonunda geçici oturma iznini kalıcı oturma iznine çevirebilir. Beşinci yılın sonunda gerekli şartları sağlayan adaylar Portekiz vatandaşlığına başvuruda bulunabilir.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *